Nawadnianie trawnika w ogrodzie

admin   13/08/2016   Możliwość komentowania Nawadnianie trawnika w ogrodzie została wyłączona

zraszacze-nawadnianie-ogrodowW wypadku trawników najlepiej sprawdzą się szczegółowe zraszacze wynurzalne, chowane lekko do fundamentu , które podwyższają się w momencie, gdy nadchodzi pora zraszania i chowają po przeprowadzonym nawodnieniu. Jest to przychylne w szczególności z czujności na bezkolizyjne w takim przypadku zbieranie darni. Pod zraszaczami ogrodowymi usypuje się zwykle trafnie tęgą powłokę żwirową (na ok. 10 cm). Natomiast linia kroplująca może być ułożona na wierzchu roli i trafnie osłonięta od zewnątrz lub alternatywnie płytko wryta w glebę (na ok. 5-6 cm). Żwir powinien znajdować się także pod studzienką z nadrzędnymi zaworami instalacyjnymi. Znaczące jest prawdziwe wypoziomowanie studzienki, dlatego należy ją obficie obsypać piachem, który jednocześnie ją stabilizuje.

systemy-nawadniajace-irrigaWarto mówić na wstępie, że nawadnianie to po prostu jeden z systemów melioracji hydrologicznych, który polega na zastępowaniu roli wody, w zamiarze zatopienia każdych jej niedosytów i zwiększenia produktywności. Żeby móc zaoszczędzić czas i pieniądze, warto zainstalować w ogrodzie jeden z samoczynnych systemów podlewania. Dzięki niemu nie będziemy musieli pamiętać o mocnym nawadnianiu naszych zielenin, a i tak będą one spojrzały przepięknie, dzięki systemowi podlewania. Automatyczne programy tego wariantu zostały wynalezione w Stanach Połączonych, gdzie w krótkim czasie zwyciężyły one niebywałą wprost moda. Z Ameryki systemy te przywędrowały do Europy i tym samym do Polski. Chociaż jednorazowy koszt zakupu ustrojstwa jest znaczny, to jednak zwraca się on już po kilku latach wykorzystywania, a to dzięki niedostojnemu zmęczeniu wody. Instalację programu nawadniania można równie porządnie czynić etapami, dzięki czemu na raz nie będziemy musieli stracić tak obszernych zasobów finansowych.

Samoczynne nawadnianie parku podaruje nadzieję komfortowego i pewnego zaopatrywania błędów wody i wilgoci na obrębie przydomowego ogródka. W przeciwieństwie do ręcznego podlewania nie żąda od mieszkańców równoczesnego wysiłku a stosownie zaplanowane dopuszcza w sposób systemowy rozwikłać problemy złączone z złożonym podlewaniem trawnika, grządek warzywnych i rabat kwiatowych. Jeżeli prosimy zniżyć naszą robotę w ogrodzie warto pomyśleć o samoczynnych systemach podlewania. Zwyczajowo jest to siatka rurek zlokalizowanych pod glebą. W utwór programu nawadniania wchodzi przede wszelkim ekwipunek pryskające który niesie nie tylko zraszacze lecz także głowice deszczujące, linki kroplujące i mikrozraszacze.

Po rozkładzie na katedry potrafimy scalić ustrojstwa nawadniające w ramach podarowanej katedrze tubami doprowadzającymi wodę. Należy wspominać o tym, aby rurociągi w dawkę opcje ówczesny przewodzone wzdłuż granicy parku, pomoże to w przyszłości w zlokalizowania rur w razie awarii, a okopy będą mniej zauważalne. Na tym etapie newralgiczny jest też odpowiedni dobór średnic rurociągów i wyłączników. Średnice rurek dobiera się w zależności od ciśnienia roboczego a także sumy urządzeń podłączonych do wiadomego rurociągu obliczając zgubę ciśnienia na poszczególnych szczegółach.

System przewodzony jest z rzędem podłoża. Może nawet znaleźć się ukryty poniżej np. warstwy kory. Ma na zamiarze jedynie nawadnianie programu korzeniowego rośliny. Ustrojstwa kroplujące mają za zagadnienie wyręczanie wody drobnymi seriami, w nazwanych otworach czasu. Przyznawana tak woda przepływa w roli zarówno w pułapie jak i w pionie. Stosowane często do nawadniania płotów, drewien, krzewów dekoracyjnych. Dysze kropelkowe mogą pozostawać umiejscowione w okrążeniu każdej rośliny z oddzielna.

 

Podziel się linkiem:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Wykop