Poradnik systemów nawadniania ogrodów

admin   14/07/2014   Możliwość komentowania Poradnik systemów nawadniania ogrodów została wyłączona

Samoczynne nawadnianie ogrodu należy tak projektować, by irygowanie było jak najkorzystniejsze dla zielenin i jak najwygodniejsze dla użytkowników ogrodu, dlatego rodzaje końcówek zestawia się do nasadzeń. Na jednej linii podlewającej instaluje się tylko jeden gatunek końcówek: lub zraszacze wynurzalne bądź niewynurzalne, albo mikrozraszacze, albo linię kroplującą. Przed zamontowaniem końcówek przepłukuje się każde zaciągi, ażeby nie zanieczyścić piachem miękkich końcówek instalacji.

Wszelkie systemy nawadniania należy podzielić na filie i podłączyć do elektrozaworów, które montuje się w studzience. Żeby ciśnienie wody istniało akuratne, nijaka sekcja nie może być nadmiernie obładowana, a zatem nie może być zbyt długa. Każda powinna być regulowana przez jeden zawór. Wyłączniki podłączone są do regulatora, który postanawia całej programem. Należy go zamontować w pomieszczeniu. Sterownik umożliwia zaprogramowanie pory obejmowania się i wykluczania instalacji a także długości firmy poszczególnych katedrze. Poszczególne filie można również zawsze wypuszczać ręcznie nawadnianie ogrodów. Wymaganym elementem systemu irygacyjnego jest czujnik deszczu. Współgra on za wykluczenie układu, jeśli upada deszczyk. Należy go tak zamontować, by miał bezpośredni dotyk z spodziewanymi opadami deszczu.

Do podlewania trawników i kolosalnych powierzchni pod drzewami używa się więc zraszaczy ogrodowych wynurzalnych. Wypożycza się je w źródle, równo z przestrzenią gruntu. Montuje się je na nieustanne (nie można ich transportować podczas robót pielęgnacyjnych) a żyłce doprowadzające do nich wodę zaciemnia się pod przestrzenią ziemi. Zraszacze ogrodowe wynurzalne wysuwają się ku kupy pod działaniem ciśnienia wody. Natomiast w stanie odpoczynku są ukryte i niewyraźne pomiędzy źdźbłami darni. Dzięki takiemu odrabianiach nie naruszają estetyki trawnika i pozwolą na pewne zbieranie.

Podlewanie kropelkowe Irriga może być wykorzystane do podlewania zarówno krzaków ozdobnych, rabat kwiatowych, wątłych roślin w cieplarni jak również kwiatów na balkonach i tarasach. Zeszłoroczne upały dały się we ślady wielu posiadaczom ogrodów, w jakich rośliny zamierały z niedostatku adekwatnego nawodnienia. Dlatego w tym roku warto wcześniej pomyśleć o montażu instalacji nawadniającej i przygotować się na jałowe i gorące lato. Taką instalację możemy stworzyć samodzielnie dzięki programowi nawadniania kropelkowego.

Podziel się linkiem:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Wykop